SPARCO
Sparco Evo QRT-C seat
check_circle Supplier stock
local_shipping Shipped from our warehouse
access_time Shipped between 2026-04-08 and 2026-04-09.
Store availability
Montpellier Unavailable
Description
This Sparco EVO XL Carbon seat offers unparalleled comfort and performance with its ultra-lightweight carbon fiber shell and non-slip fabric to help support the shoulders and seat while driving.
This seat also features a flame retardant fabric liner and splittable seat and leg cushions.
The M8 side brackets are attached with a 290mm spacing.
Détails Sparco EVO QRT-C FIA
| Approval | Dimensions |
| 8855-1999 | |
| Compatible HANS | - Total height |
| YES | 89cm |
| Material | - Shoulder width |
| Carbon | 56cm |
| Weight (around) | - Lumbar width |
| 5.6kg (seat) / 4.5kg (shell) | NC |
| Color | - External base width |
| Black | 48.5cm |
| Harness | - Total height |
| 5 slots | 62cm |
| Fitting | - Angle of inclination |
| Side (Type W) | NC |
Approval date 2026. Valid until 12/31/2031.
Data sheet
- Fastening type :
- Lateral
- Approval :
- FIA 8855-1999
- Adjustable tilt :
- No
- Seat frame :
- Carbon-fibre bodyshell
- Upholstery :
- Fabric
- Weight in kg :
- 5,6
16 other products in the same category:
-
In stock
- -30%
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-