SPARCO
Sparco Ultra carbone seat
check_circle In stock
local_shipping Shipped from our warehouse
access_time Shipped between 2026-04-07 and 2026-04-08.
Store availability
Montpellier Unavailable
Description
With its ultra streamlined design to make it extremely light, the shape of this Sparco Ultra Carbon seat has been designed to fit into narrow cockpits.
Ultra light, this seat is reinforced with a double fiberglass shell. The bucket seat's padding has a removable dual density foam cushion for optimal comfort.
This seat also has an ergonomic design so it can be used without padding.
This seat is a size S.
M12 side mount with 290mm spacing
| Approval | Dimensions (external) |
| 8855-1999 | |
| Compatible HANS | - Total height |
| YES | 85cm |
| Material | - Shoulder width |
| Carbon fiber | 45.1cm |
| Weight (around) | - Lumbar width |
| 3.8kg (seat) | NC |
| Color | - Outer base width |
| Black | 37.4cm |
| Harness | - Total length |
| 5 slots | NC |
| Fitting | - Angle of inclination |
| Lateral (Type W) | NC |
Data sheet
- Fastening type :
- Lateral
- Approval :
- FIA 8855-1999
- Adjustable tilt :
- No
- Seat frame :
- Carbon-fibre bodyshell
- Upholstery :
- Bare shell
- Weight in kg :
- 3,8
16 other products in the same category:
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
In stock
- -30%
-
-
-
In stock
-
-
-