SPARCO
Sparco ADV Competition seat
check_circle Supplier stock
local_shipping Shipped from our warehouse
access_time Shipped between 2026-06-02 and 2026-06-03.
Store availability
Montpellier Unavailable
Description
Designed with efficient technology, the back of this Sparco ADV Competition seat has been shaped to envelop the driver ensuring unparalleled comfort and maximum protection.
This seat has a shell made of carbon fiber to combine extreme lightness and strength.
The cushion has a separate leg rest for added comfort.
New use of K-Point fabric.
M12 side mount with 290mm spacing 004990ADV (sold separately).
| Approval | Dimensions (external) |
| 8862-2009 | |
| Compatible HANS | - Total height |
| YES | 95.3cm |
| Material | - Shoulder width |
| Carbon | 60.6cm |
| Weight (around) | - Lumbar width |
| 11.2kg (seat) / 9kg (shell) | NC |
| Color | - Outer base width |
| Black | 40cm |
| Harness | - Total length |
| 5 slots | 68.7cm |
| Fitting | - Angle of inclination |
| Lateral (Type W) | NC |
Data sheet
- Fastening type :
- Lateral
- Approval :
- FIA 8862-2009
- Adjustable tilt :
- No
- Seat frame :
- Carbon-fibre bodyshell
- Upholstery :
- Fabric
- Weight in kg :
- 11,2
16 other products in the same category:
-
-
In stock
- -30%
-
In stock
- -15%
- SPARCORegular price €6,818.00Price€5,795.30 TTC
- -15%
-
In stock
- -15%
-
In stock
- -15%
-
-
In stock
- -15%
-
In stock
- -15%
-
In stock
- -15%
-
- SPARCORegular price €4,039.00Price€3,433.15 TTC
- -15%
-
- -15%
- SPARCORegular price €5,894.00Price€5,009.90 TTC
- -15%
- SPARCORegular price €1,620.00Price€1,377.00 TTC
- -15%
-
In stock
- -15%